گیک آزاد

Free/Geek/Life.sh
چطور روی دبیان جسی بوت سیستم sysvinit داشته باشیم؟
نویسنده:
۵ آذر ۹۳

پس از مدت‌ها بحث در لیست پستی دبیان از اکتبر ۲۰۱۳ تا فوریه ۲۰۱۴، تصمیم کمیته فنی بر این شد که در انتشار نسخه پایدار بعدی دبیان یعنی دبیان ۸ با نام جسی، به بوت سیستم جدید systemd مهاجرت کنند. دبیان شاخه تستینگ (jessie در حال حاضر تا زمان انتشار نسخه پایدار) هم دیگر از sysvinit بعنوان بوت سیستم پیشفرض استفاده نمیکند. هر کدام از این بوت سیستم‌ها هم موافقان و مخالفان خاص خودش رو داره. بعضی‌ها از اون استقبال میکنن و بعضی‌ها هم به علت اینکه systemd پیچیدگی‌های زیادی رو ایجاد میکنه و این پیچیدگی برخلاف فلسفه یونیکس یعنی سادگی است (Keep it simple, stupid) با اون مخالفت میکنن. عده‌ای هم که از طرفداران فلسفه “یک کار را انجام بده ولی درست انجامش بده” هستن، با systemd از در مخالفت وارد شدن.

حالا سوالی که برای طرفداران sysvinit ممکنه مطرح باشه اینه که آیا راهی وجود داره که بتونیم همچنان از بوت سیستم قدیمی sysvinit روی دبیان جسی استفاده کنیم یا نه؟

systemd
جواب بله هست. این کار بسیار هم راحته. اگر در حال حاضر از دبیان ۷ (Wheezy) استفاده میکنید و میخواهید به جسی آپگرید کنید ولی sysvinit رو به عنوان بوت سیستم همچنان حفظ کنید، میتونید یک فایل با محتوای زیر در مسیر /etc/apt/preferences.d/use-sysvinit ایجاد کنید.

 این فایل به پکیج منیجر apt یا aptitude میگه که نصب systemd-sysv رو بعنوان بخشی از فرآیند نصب و آپگرید نادیده بگیره و از پیشفرض شدن systemd بعنوان boot system جلوگیری میکنه. در نتیجه شما یک سیستم آپگرید شده به جسی خواهید داشت که همچنان از sysvinit استفاده خواهد کرد.
اما اگر دبیان جسی را برای بار اول نصب کرده‌اید راهی برای اینکه sysviniit رو به عنوان پیشفرض دریافت و نصب کنید ندارید (debootstrap که بوسیله نصاب دبیان استفاده میشه همچین آپشنی نداره) اما میشه به اینستالر گفت که قبل از اولین بوت به sysvinit سوئیچ کنه.
روش اول: با استفاده از یک آرگومان خط فرمان کرنل به نصاب بگیم:

و روش دوم با فرمان زیر:

 روش اول بعد از نخستین بوت و با نصب بسته sysvinit-core نیز میتونه استفاده بشه. پیشنهاد میشه که اگر واقعا به sysvinit نیاز دارید و با systemd کنار نمیاید اون رو نگه دارید. در غیر این صورت خودتون رو آماده مهاجرت به systemd کنید و با کمی انعطاف پذیری باهاش کنار بیاید.

systemd

یک پیام برای چطور روی دبیان جسی بوت سیستم sysvinit داشته باشیم؟

 1. سبوس گفت:

  ناموسا این متن فقط ۵ دقیقه خوندن می‌بره، بخون برادر. بعد می‌گن سرانه مطالعه کمه 😐

  نرد، به شخص فوق باهوشی گفته می‌شه که توی یه موضوع خاص آکادمیک علاقه و تبحر زیادی داره. این افراد معمولا کاری به دور و برشون ندارن، می‌گن که «نردها از یکتاترین موجودات جهان هستند.»
  یه نرد برای عشقش (موضوعی که بهش علاقه داره) حاضره خیلی چیزا رو فدا کنه، اون فقط برای جلب توجه و ادعای باهوش بودن نمی‌ره طرف چیزی، اون روی یه موضوع مطالعه می‌کنه چون عاشقشه.
  درواقع نردا دنبال جلب توجه و تفاوت نیستن، اونا دنبال اینن که به علاقشون برسن. نمی‌شه به یه نرد گفت «خرخون»، معمولا ۹۰ درصد خرخون‌ها موضوعی که می‌خونن درسیه و علاقه‌ای بهش ندارن، بلکه فقط اونو به خاطر این‌که مجبورن می‌خونن، اما یه نرد دنبال چیزی می‌ره که عاشقشه، نکته‌ی اصلی همینه، نردا عاشق یه چیزن، نه اینکه فقط بخوان جلب توجه کنن.
  برای اطلاعات بیشتر یه نگاهی بندازید:
  http://ashkan1993.blog.ir/post/geek-hipster-nerd
  http://nerdography.ir/what-is-or-who-is-nerd/
  http://nerdography.ir/how-to-be-a-nerd/
  آیا شما هم نرد هستید؟ آیا می‌خوایید با همنوعانی مثل خودتون آشنا شید؟ آیا جایی رو می‌خوایید که توش بتونید به نرد بودنتون افتخار کنید؟
  تلگرام که دارید؟ اگه ندارید سریع بریزید و روی لینک زیر کلیک کنید:
  https://telegram.me/joinchat/Bp9_KgasUZdPjyK9otZ9_Q
  اگه یه نرد نیستید، باید بگم این گروه به هیچ دردتون نمی‌خوره، وقتتونو هدر ندید.
  با تشکر از وقتی که گذاشتید (؛

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *